Przed mikrofonem

Kaseta 1994

Przygotowania do nagrań rozpoczęły się już podczas KAMUZO 1994 roku. Wtedy to zwróciliśmy uwagę na potrzebę dobrego doboru akompaniamentu instrumentalnego do wykonywanych pieśni. Wcześniej był on najczęściej improwizowany, a podporę harmoniczną stanowiły gitary. Animatorzy oprócz wypełniania codziennych, kamuzowych obowiązków zaczęli tworzyć (w tak zwanym międzyczasie) aranżacje muzyczne. Ogromny wkład w ich powstanie miał śp. Sławek Gąsior – twórca opracowań fletowych (i nie tylko). Właściwe, kwietniowe nagranie kasety zgromadziło bardzo dużo osób. Obecny na nim był ówczesny moderator Diakonii Muzycznej ks. Roman Litwińczuk oraz ks. Dariusz Gronowski. W repertuarze znalazły się powszechnie znane piosenki religijne oraz autorskie kompozycje, stworzone m.in. przez ks. Romana Litwińczuka, ks. Dariusza Gronowskiego czy Przemysława Szajdera.

Płyta jubileuszowa 2006

Grudzień 2006, przerwa między świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem – grupa młodych ludzi przyjechała wtedy do Paradyża, aby tam uwiecznić swoje głosy, talenty, swoje emocje i pomysły na nagraniu. Kilka dni wytężonej pracy – nie było łatwo, bo założenia, które zostały im przedstawione okazały się być nie lada wyzwaniem. Kuba (animator odpowiedzialny) wspomina, że nagranie miało być bez montażu: nagraliśmy całe pieśni i wybieraliśmy najlepsze wersje. W praktyce oznacza to wielokrotne powtarzanie utworów, a za każdym razem chcieliśmy być skupieni, przygotowani, a przede wszystkim przepełnieni modlitwą. Dopiero ta cecha dodaje szlachetności naszym głosom, a całe dzieło ma sens. I rzeczywiście atmosfera skupienia maluje się na twarzach Kamuzowiczów, kiedy przeglądamy zdjęcia upamiętniające to wydarzenie. Warto dodać, że pomagało nam też kilku kleryków, a nagranie zostało dokonane w auli znajdującej się w klasztorze Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Od rana do wieczora rozbrzmiewały tam nie tylko głosy, ale także instrumenty: flety, gitara, skrzypce, wiolonczela, djembe i inne perkusyjne dodatki. Przygotowanie się do nagrania było inspiracją do powstania nowych aranżacji, a dzięki temu do rozwijania naszych umiejętności, wrażliwości, wyobraźni muzycznej.

Wybór pieśni również nie był przypadkowy, każda z nich miała swoją historię, zapisała się nazwiskami osób, które je aranżowały, adaptowały na zespół czterogłosowy, tłumaczyły teksty. Byli to m.in.: Agnieszka Skoczylas, Paweł Tarasiewicz, Jolanta Sawicka, Hanna Szurkało, Katarzyna Polak – to są nazwiska, o których śmiało możemy powiedzieć, że zapisały się mocno w historii Diakonii Muzycznej. Płyta, którą wtedy nagraliśmy, miała być pewnego rodzaju podziękowaniem za ich posługę. Mieliśmy nadzieję, że dzięki temu uda nam się choć odrobinę zatrzymać czas, zapisać ten moment, kiedy KAMUZO tworzyła ta właśnie konkretna grupa osób (mam tutaj na myśli wszystkie osoby, które miały styczność z diakonią w przeciągu tych 25-ciu lat), z konkretnymi osobowościami, pomysłami, talentami. To właśnie one tworzyły tę niepowtarzalną atmosferę gotowości do służby, zaangażowania, energii do działania i przede wszystkim przyjaźni, których się nie zapomina.

Płyta jubileuszowa 2011

Pomysł przygotowania płyty z okazji 30. KAMUZO zrodził się spontanicznie. Trudno byłoby przygotować nagrania takie, jakie zrealizowaliśmy pod koniec 2006 roku w Paradyżu, dlatego wpadliśmy na pomysł stworzenia pewnego rodzaju „kompilacji” złożonej z nagrań powstałych w całej dotychczasowej historii KAMUZO i Diakonii Muzycznej. Ponieważ w dzisiejszych czasach możliwości na tym polu są dużo większe, a my sami jesteśmy w stanie realizować nagrania na całkiem niezłym poziomie technicznym, była to dla nas okazja nie tylko do podsumowania kolejnych pięciu lat, lecz także do dzielenia się naszą radościa ze śpiewania i grania na chwałę Pana.

Nagrania zostały dokonane w dniach 29–30 grudnia 2011 r. Nowością dla nas wszystkich była niezależna rejestracja zespołu instrumentalnego i scholi z gitarą. Rozwiązanie takie niesie pewne korzyści, ale i zwiększa nakład pracy.

Inspiracją podczas przygotowań do nagrań stała się kaseta członków KAMUZO zarejestrowana w 1994 roku. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego materiału. Urzekł nas poziom wykonawczy jak i kilka kompozycji, które zostały w pewnym sensie „zapomniane”. Do jednej z nich należy piosenka Przemysława Szajdera Panie, wysłuchaj prośby mej. Postanowiliśmy sięgnąć po ten utwór i spróbować wykonać go w nowej odsłonie. Pozostałe pieśni to utwory będące stałymi pozycjami w repertuarze Diakonii. Dwie z nich, znane są od wielu lat (Przyjmij chwałę, Niechaj miłość Twa). Natomiast Wzywam Cię, to polska wersja pieśni uwielbieniowej Hear our prayer, która w repertuarze Diakonii Muzycznej jest stosunkowo nowa. Wszystkie utwory zostały opatrzone naszymi własnymi opracowaniami muzycznymi.

Tekst pochodzi z książeczki wydanej z okazji jubileuszu 30. KAMUZO.